Včelařova práce mimo včely

2015-01-02-09.51.37-576x1024Tak jsem poslední víkend trávil přípravou věcí kolem včel. Jak jsem psal v pátek, bylo pěkně. Dodělal jsem věci venku a následně v sobotu a neděli jsem se vrhnul do výroby oplodňáčků na novou

 Několik let jsem sice používal oplodňáčky malé (nevlezla se tam rámková míra 39×24), ale od loňska jsem se rozhodl rozvíjet včely na klasické rámkové míře. Inspiroval jsem se u jednoho včelaře, jak si vyrobit oplodňáky doma (časem dám celý návod do sekce Ke stažení), a tak jsem se do toho pustil. Nejdříve jsem si vyrobil samostatný na 5 rámků, které jsem znal a používal. Práce je to zábavná, i když celou dobu na nohou.sezonu.

                Nejprve jsem si jich pár nařezal a posléze lepil. V mezičase jsem se rozhodl vytvořit si větší sekci najednou. Napadlo mě to loni, když jsem likvidoval jeden plastový úl. Plastové testuji a používám již 4 roky. Prostě jsem jej rozřezal a měl jsem z toho dvě velké sekce. A to mě inspirovalo k tomu, udělat si oplodňáky vedle sebe.

IMG_8689

Je to lepší na stabilitu i manipulaci a člověk může i přehazovat mezi oddělky, pokud je chce posílit. A také nemusí běhat daleko.

                Jenže s každým vyrobeným kusem jsem přicházel na zlepšováky (postupně je budu dávat do sekce Tipy a triky), takže každý kus je jiný. Když už jsem si myslel, že je to ok, napadla mě v noci varianta, jak z pevných sekcí udělat posuvné, abych mohl případně včelstva rozšířit na 10 nebo nakonec na 15 rámků. Na zimování je to super.

                Fotky všech oplodňáků budou v Galerii. Samozřejmostí je, že si je můžete i objednat a já vám je doručím až domů. Vše najdete v Obchodě nebo v Objednávkách.

Je to fakt bezva práce a velký fyzický relax od mé nefyzické práce. Ještě doladím víka a bude to super. Pokud se rozhodnete je používat, zaručuji Vám, že vás to s nimi bude bavit J.

Vladimír ŠUBRT
Včelařím, jak nejjednodušeji to jde, abych využil veškerý čas a dělal to efektivně. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře