Můj příběh

Včelařím, jak nejjednodušeji to jde, abych využil veškerý čas a dělal to efektivně. 

Jmenuji se Vladimír ŠUBRT,
narodil jsem se  v květnu 1970  a včelařím od roku 1997.

Jak to všechno začalo?

Můj příběh jak jsem se dostal ke včelám, je docela zvláštní.

Nikdy jsem k bodavému hmyzu, natož ke včelám, netíhnul. Naopak jsem se mu obloukem vyhýbal. Věděl jsem, že včely existují a že dávají med, vosk atd., ale jak to dělají, mě nechávalo naprosto klidným. Když jsem poznal svou ženu a přistěhoval se k nim do domku, tak tchán měl na zahradě maringotku a v ní 5 včelstev.

Chodíval jsem kolem nich s respektem a jen pozoroval co se na česnech děje Ale spíš jsem si dával pozor, abych nějakou nekoupil :) Tchán chodil do včel poměrně pravidelně a vždy tam něco dělal, nějak jsem moc nevyzvídal a jen občas nakoukl, jak to tam lítá. Vždy jsem mu jen pomáhal s vytáčením, a to až byly rámky zbavené včel a přinesené do garáže, kde jsme měli medomet a točili med. To bylo vše, co jsem se "včelami" dělal - tedy spíš nedělal.

Další průběh mého včelaření ovlivnila nepříjemná událost, a to brzké úmrtí tchána. :( No a na řeč přišlo i co se včelami. Tak jsem se rozhodl, že to tedy zkusím. Pokusím se to zkrátit.

Do včel jsem se zpočátku oblékal jako do nejkrutější zimy. Prošívané kalhoty, zateplený kabát, dvoje rukavice atd. Směji se, když si na to dnes vzpomenu.:)  Byly to pro mě neskutečné chvilky a nezbylo mi, než o rady požádat zkušené včelaře. Naštěstí jsem je měl kolem a byli ochotni mi v prvopočátcích pomoci. Bylo to testování na "pokusných" včelách a pokusném "mě". Snažil jsem se hodně o tom číst a přenášet do praxe, ale spíše jsem tomu škodil, než pomáhal. Ale o tom více až někdy jindy a jinde.

Prostě jsem to nějak ukočíroval a začal včelařit s prvními 5 včelstvy. Postupem času jsem se rozhodl včelstva rozšířit, ale tady nebylo kde. Tak jsem přesídlil část včelstev k našim do Jeseníků (kde včelařím dodnes) s tím, že mi otec pomůže a jim zase já díky včelám pomůžu s úrodou jejich ovocných stromů. Naši o tom ze začátku nechtěli ani slyšet, ale nakonec souhlasili. Takže jsem sehnal ve starých zadovácích a univerzálech 6 včelstev od kamaráda z Brna.

Otec do včel z počátku nechodil, jen mi pomáhal s prací kolem (rámky, vosk, točení atd. - k nezaplacení). Všichni včelaři mi dají určitě za pravdu, když řeknu, že bez nevčelařské pracovní síly se neobejdou. A tak to bylo i u nás. Přínos včel byl vidět již následující sezónu. Ovoce bylo více a bylo kvalitnější.

Zdokonalili jsme se v práci se včelami, ve výchově matek, oddělků, ve výrobě úlů oplodňáčků atd. Práce nás bavila a šlo nám to od ruky. Postupně jsme včelstva rozšiřovali. Na 11, pak 20, až jsem se rozhodl, že to s tátou dáme na 40 a budeme se tím bavit. V roce 2011 jsem koupil zvratný medomet. Rozšířili jsme včelstva na 50 a těšili se na novou sezónu. V plánu jsem měl udělat novou medovou dílnu i dílnu pro práci ostatní. Včelstva jsme nakrmili a připravili na zimu.

Bohužel přišla další rána, a to na Silvestra 2011. Zemřel mi otec a vše bylo na mně. :( Bylo toho najednou na jednoho člověka hodně. Navíc mám práci v Ostravě a každodenní dojíždění bylo unavující. Ale asi to tak všechno mělo být. První sezónu jsme zvládli jen s mamkou, a to jen díky 8rámkovému zvratnému medometu. Já pracoval ve včelách, vozil mámě do dílny a ona dělala vše ostatní. Nějak mě to nakoplo, udělal jsem to, co jsme si s tátou řekli. Dodělal jsem medárnu, dodělal jsem dílnu a zase začal mít ze včel radost. Poslední tři roky jsem se intenzivně věnoval chovu matek a rozvoji včelstev. A tak to je dodnes.

Včelařím, jak nejjednodušeji to jde, abych využil veškerý čas a dělal to efektivně. Nemám vystudováno včelařství ani žádnou, chemii, či veterinu. Přesto si myslím, že o včelaření vím hodně pro osobní potěšení a koneckonců i pro výdělek. Je to jednoduchý způsob, jak to dělat. Musí vás to bavit a musíte najít, co vás na tom přitahuje, a vězte, že peníze to nejsou.

Netvrdím, že se tím nedá slušně vydělat, ale i tak musíte včelařit s láskou. Jen pro ně to opravdu nejde. Těm, kteří to dočetli až sem a neunavil jsem je, bych chtěl říci, že se na svém webu či blogu (je jedno, jak to nazvete) budu snažit uveřejňovat náměty, poznatky, tipy, triky a zajímavosti, které jsem za cca 17 let včelaření pochytil. Budu se to snažit dát formou návodů (jak psaných, tak video - jen mějte se mnou trpělivost, vše nejde hned), tak aby si každý mohl najít to své a využít v praxi.

Budu rád konzultovat své zkušenosti s vašimi a určitě se i já rád poučím z vašich rad či nápadů. Pokud bude někdo chtít uveřejnit své nápady či postřehy, nebudu se tomu bránit. Chci, aby zde bylo přátelské prostředí pro všechny, co se okolo medu a včel pohybují a myslí to s ním vážně. Připomínky nebo nápady mi klidně posílejte na email. 

Těším se s vámi na mých stránkách

Vladimír ŠUBRT

stáhněte si eBook zdarma

Je zde jednoduchým způsobem popsán chov matek několika způsoby.Návod i způsoby jak to udělat jednoduše, bez velkých nákladů.