Nástroje a způsoby vytavení souší

2014-01-02-16.13.19-224x300

Proč je vlastně potřeba vyměňovat staré souše za nové? Je to hned z několika důvodů. Každým vylíhnutím nové včely v plástvích zůstávají košilky, které nejenže zmenšují prostor pro ukládání medu, ale i způsobují, že rámek je stále těžší a těžší. Navíc se v takových plástvích drží i více parazitů a rozvíjí se.

Naopak pokud je čerstvě vystavěný bez prvního za-kladení, je tam sice více medu při zavíčkování, ale musíte dávat velký pozor při jeho vytáčení. Pokud je už hodně tmavý, tak je sice těžký a myslíte si kolik tam je medu, ale opak je pravdou.rámek je stále těžší a těžší. Navíc se v takových plástvích drží i více parazitů a rozvíjí se.

Ideální je, pokud souše mají žemlovou barvu. Já, a to je jen moje pomůcka, to dělám tak, že pokud se přes rámek podívám proti světlu a vidím světlo z více jak 70% rámku, tak je ještě nechávám. V opačném případě je dávám pryč a připravuji na zpracování. Každý včelař k tomu přistupuje jinak.

Je mnoho způsobů, jak zpracovávat staré souše a vytavit z nich vosk. Ten je naším základem pro novou přípravu rámků na zimu. Za získaný vosk vyměníme mezistěny a připravíme včelám nový prostor pro vystavění nového díla.

Kdysi když jsem začínal, tak jsem voštiny vyřezával a dával do pytle. Buď jsem si půjčil vařák, nebo odnesl do výkupu a vyměnil za mezistěny. Bylo to však velmi pracné a neekonomické. Znova se musely všechny rámky nadrátkovávat a natavit. Zabíralo to hodně času a skutek skoro utekl.

2014-01-02-16.16.29-300x224

Pak jsem rámky začal vozit ke včelaři, který to tavil celé. To bylo sice lepší, zůstalo mi to všechno nadrátkováno, ale zase ta logistika kolem L. Naložit, převézt 30 km a zase vyložit. Loni jsem se rozhodl zainvestovat i do této části včelaření a pořídil jsem si vařák na vosk od firmy LYSOŇ. Je na 6-7 rámků celých, které dávám dovnitř a vodu ohřívám přes plynovou bombu hořákem. Vytvoří se pára, která celou souš vytaví a zůstane mi jen rámeček s drátky. Vosk vyteče ven a vše ostatní zůstává v sítku (košilky a ostatní nečistoty). Byla s tím perfektní práce a jsem moc spokojen. Pořizovací cena byla 7 500 Kč, ale nesmírně mi to všechno ulehčilo. Můžu to dělat, kdy chci a jak dlouho chci. Navíc první nahřátí je cca 15 minut (podle intenzity plamene) a pak už tam dáváte jeden rámek za druhým. Čistá práce a velký užitek.

Navíc když to přepočítám na kg medu, tak je to od 50-75 kg, které mi vařák zaplatí. Což se při mých 40 včelstvech zaplatí brzy.  Ano pro včelaře, který má  4-5 včelstev je to možná zbytečné, ten si však může dovolit skladovat tyto rámky déle, já je nemám kde skladovat a jsem rád, že je uložím na zimu a připravím na sezónu.

Také si myslí, že se to dá v rámci organizace za nějaký směšný peníz zapůjčit komukoliv. Pokud jsou lidé rozumní, může nám vařák sloužit dlouho. Případně jej může koupit v organizace a dát jej včelařům k dispozici.

Já jsem i pro to se, domluvit a říci, že daný termín budeme tavit vosk a kdo chce, ať se zastaví. Zaplatíme plyn a nějaké pití J a můžeme tavit do aleluja J.  Jak jste na tom vy? Existuje kooperace, nebo si jen každý hraje na svém písečku. Těším se na vaše názory a připomínky.

Dávám vám odkaz na onen vařák, kde jsem jej já pořídil. Jeví se mi to jako dobrá investice, tak pouvažujte.

ivčelařstvi.cz cena 9739 Kč

včelařské potřeby on-line 8990 Kč

2014-01-02-16.13.38-224x300

Vladimír ŠUBRT
Včelařím, jak nejjednodušeji to jde, abych využil veškerý čas a dělal to efektivně. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře