Konečně zima :( končí

 

T2014-01-25-15.19.30-1ak nám konečně uhodily poslední  „mrazy“ 🙂 , a tak se ty naše včelky mohou probírat ze zimního spánku 🙂 Zima nebyly taková jako minulý rok a tak můžeme doufat, že včely se dají rychle do práce a nedopadneme jako loni. Bylo více sněhu a byl i větší mráz. Jelikož loňský rok byl neskutečný v tom špatném slova smyslu, tak věřím, že se to nebude opakovat.

Sice jsme začali se včelami pracovat poměrně brzo, ale průběh byl nehezký. Snůška nebyla nic moc a co se dělo po zazimování, nechci ani komentovat. Za více jak 15 let včelaření jsem to nezažil.

Zimoval jsem 55 silných včelstev a 10 oddělků :(.   Že mi oddělky vyrabovaly včely, vosy i sršně, s tím jsem se smířil, ale že nakonec zimuji 8 včelstev, tak to je tragédie.

Nikdo přesně nedovede stanovit, čím se to stalo, a každý má svůj výklad. Příčina se hledá ve varoáze, protože se letos narodilo o 6 generací více roztočů, než je obvyklé a silné včely tím trpěly.

Provedl jsem všechno, jako jsem dělal vždy. Po vytočení kyselinu mravenčí do podmetu a krmení.

Krmím pomocí 4litrových sklenic a hrubého cukru. Dal jsem dva dny po sobě 4 l a včely v pohodě spotřebovávaly, co měly.  Za týden jsem přišel na včelnici a nestačil jsem se divit. Když jsem sbíral láhve, abych mohl dát další dávku, bylo ve více než 20 včelstvech mrtvo a to doslova i do písmene L.

Bohužel jsem tam našel jen zásoby a žádné včely.  Některé úly již byly i rabovány, což se dalo očekávat. Když se nikdo nebrání, tak si tam zajdeme jako do spižírny.

No a tak to pokračovalo týden za týdnem, až jsem to zastavil na 8 včelstvech a otázkou zůstává, kolik jich přežije.

Už dnes vím, že se na jaře budu muset hodně otáčet, abych se dostal alespoň na polovinu svého stavu a další rok do původního stavu.  Ale je to práce, které mě baví a hold příroda byla letos proti nám. Vše je, jak má být a všechno zlé je k něčemu dobré. Poučili jsme se, doufám a jdeme do toho nanovo.

A protože vím, že se to nestalo jen mně, ale i spoustě včelařů kolem mě, tak jsem se rozhodl všechny potěšit a uvolnil jsem svůj E-book „JEDNODUCHÝ ODCHOV MATEK VE 4 KROCÍCH“ úplně ZDARMA.

Stačí vyplnit na stránkách email a údaje a máte ho doma. Věřím, že pomůže všem, kteří to budou potřebovat a pro ti, co měli větší štěstí a zůstala jim většina včelstev, si mohou jen přečíst.2014-01-25-15.19.30

Každý si tam najde, myslím, co potřebuje.

Příprava rámků, oprava úlů, čištění nástavků atd. je v plném proudu, prostě tak, jak to má být 🙂

Přeji všem včelařům (a nejen jim) ať se jim v tomto roce pěkně daří a jsou se vším spokojeni.

 

podpis

 

 

 

Vladimír ŠUBRT
Včelařím, jak nejjednodušeji to jde, abych využil veškerý čas a dělal to efektivně. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře