„Jarní“ prolet :)

2014-03-01-11.34.06-577x1024

Tak jsem se minulý víkend konečně dostal na Včelnici, abych zkontroloval co se tam děje. Také jsem chtěl vytáhnout z česen mřížky proti hrabošům, abych včelám usnadnil jejich vstup do úlů. A také prolézáním přes tyto mřížky přicházely o pracně nasbíraný pyl.  Přijel jsem v pátek večer a teplota se pohybovala kolem 5 °C. No uvidím zítra, řekl jsem si. Přece jenom na Jesenicku je trochu chladněji.

Ráno  jsem vstal a na teploměru 2 °C pod nulou. Hmm, říkám si, to bude docela zajímavé. Počkám do 10 hodin a pak se tam půjdu podívat. Teplota ale  poměrně rychle stoupala a kolem 10. hodiny bylo už 12 °C, a tak jsem se vypravil do včel. Jen kuřák a nůž na vypáčení oněch mřížek. Včely byly v rozletu a skoro si mě nevšímaly. Kuřák jsem nechal na prvním úlu a chodil bez něj. Včely byly opravdu v pracovním procesu a  nevšímaly si mě.

Odstranil jsem všechny mřížky a šel se na některé podívat. Hlavně jsem se díval do 5 rámkových oddělků, jak jsou na tom. Byl jsem překvapen, jak se udržely a jak se rozvíjí. Už byl vidět i plod uprostřed včelstva velikosti asi 7 cm.  Pak jsem ještě náhodně otevřel pár včelstev a opravdu bylo vidět, jak jim počasí svědčí. Na strůpkové fólii byly kapičky vody, což většinou značí přítomnost plodu. Tak jsem do nich moc nelezl, abych je zbytečně nerušil. Přece jenom byl  1. březen!!

Pak jsem se postavil bokem a pozoroval cvrkot na Včelnici. Je to pro mne hodně uklidňující pocit a překrásná podívaná. Určitě mi mnozí včelaři dají zapravdu.

Jenže nejenom díváním je včelař živ, tak jsem se odebral do dílny připravovat oplodňáky, plemenáče, nástavky a další věci pro novou sezónu. Všichni věříme, že bude konečně velmi úspěšná a po letech strádání nám konečně přinese hodně medu.

Když jsem pořizoval tuto fotografii, byly 3 hodiny odpoledne a na slunci 25 °C 🙂 Prostě výkyv 27-30 °C je docela značný, ale včely to evidentně snášejí.

Vladimír ŠUBRT
Včelařím, jak nejjednodušeji to jde, abych využil veškerý čas a dělal to efektivně. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře