Jak velkou cenu jste ochotni zaplatit za krmení na zimu?

2013-08-18 17.26.18

Cukr – bílý krystal, který běžně používáme v domácnosti, je potřeba i pro naše včelaření. Proč? No z jednoduchého hlediska, co včelám sebereme, tak jim na zimu zase musíme dodat. Pravdou je, že pokud bychom v úlech med zanechali, nemusíme krmit. Včely by přežily stejně jako v přírodě. To bychom ale nevčelařili, jen chovali včely na práci pro naše zahrady 🙂 Ale abych se vrátil k tomu, co jsem chtěl říci.

Nedávno jsem byl přítomen jedné debatě, jak krmit a čím krmit včely na zimu. Za dobu své včelařské praxe jsem se setkal s několika způsoby krmení a každý má něco do sebe. V poslední době se objevuje nový trend, a to krmit pomocí speciálních roztoků. Nevím, možná i na to přijde, ale když se tak poohlédnu zpět, tak stále narážím na cenu. Většina včelařů nejen starší generace krmí běžným cukrem, který rozmíchá v běžném poměru 2:3 a podává včelám. Je to podáváno buď do krmítek, nebo do 4 litrových lahví. A protože se to rozmíchává, tak se kupuje „cukr“, který je nejlevnější, buď v akcích Kauflandu, Teska, Lidlu či jiného supermarketu. Cena je příznivá 17 – 19 Kč, ale je to opravdu cukr takové kvality, abychom jej dávali včelám, které na tom mají přežít zimu a do jara se perfektně připravit na nejvyšší výkon? Nedokážu to posoudit, ale čím dál více se v tomto cukru objevuje více nečistot, než je zdrávo.

Když jsem se včelařů ptal, proč nekupují kvalitnější cukr, odpověď byla vždy stejná – je moc drahý. Ano, cena hrubého cukru se pohybuje v rozmezí 24 – 28 Kč.  Ceny tekutého krmiva se také pohybují v rozmezí 24 – 29 Kč za kg. A tady se opět ptám, kolik jsme ochotni dát za cukr a nakrmit kvalitně naše včely?
Musíme se na to podívat ze dvou hledisek. Z pohledu včelaře, který to dělá pro radost a pro trochu zisku, aby jej zase věnoval včelám na jejich rozvoj, zlepšení práce atd.  Nebo včelařům, kteří to dělají pro zisk a náklady se snaží minimalizovat. Nehovořím o velkých chovatelích, při jejich objemech je cena také jinde, ale o lidech co se honí za ziskem místo radosti.

Všichni hledají, kde co nejvíce ušetřit a co nejvíce vydělat. Ale proč potom ti samí včelaři prodávají med za 100 Kč a někdy i méně. Diskuzi o ceně medu si nechám do dalšího článku.

Snažil jsem si udělat malou kalkulaci na jedno včelstvo a kam až bych byl ochoten zajít při ceně krmiva pro včely. Berte to, prosím, jako můj osobní názor. Můžete a nemusíte s ním souhlasit.

Já krmím jedno včelstvo 12 – 15 kg cukru podle síly včelstva, ale spíše se pohybuji k té horní hranici, takže malá rozborka.

– 15 kg x 30 Kč za krmivo je 450 Kč náklad na jedno včelstvo. Průměrný a spíše slabý výnos medu na včelstvo je  20 kg. Já prodávám med za 130 Kč bez sklenice, se sklenicí 140 Kč (130 Kč + 10 Kč náklad na sklenici). Takže z jednoho včelstva bych touto teorií měl hrubý zisk 20 x 130 = 2 600 Kč. Což po odečtení cukru je cca 2 100 Kč. Ano není tam práce, není tam vosk atd., ale přesto je tam zisk 4x vyšší než náklad na krmení.

Kam jste tedy ochotní zajít a jak velkou cenu ochotni zaplatit za krmení na zimu pro včely?

Nehledě na to, že se stále chováme k tomuto cennému produktu jako k něčemu, co bychom lidem museli nutit.  Bojíme se, co když to nikdo nekoupí, co s tím budu dělat?  Já nemůžu zdražit, Pepa od vedle má o 10 Kč levnější, on to prodá a já ne. Vykašlete se na to, med se nekazí (pokud není něco špatně), tak proč se neustále podbízíme a na naší práci vydělávají jen obchodníci!! Zamyslete se, prosím, nad tím, jaká by měla být cena medu, a že nemusíme prodat všechno hned. Jakmile nebude, bude mít několikrát větší cenu. Pokud někdo nechce kvalitní med od včelaře, tak ať si jej koupí v supermarketu.

Příklad, který jsem uvedl nahoře, má proměnné veličiny a jak s nimi budeme zacházet, tak budeme pracovat i se ziskem a náklady. Přeji všem co to myslí se včelami dobře, hodně medu, klidnou a úspěšnou práci a ať vám to pěkně lítá.

Vladimír ŠUBRT
Včelařím, jak nejjednodušeji to jde, abych využil veškerý čas a dělal to efektivně. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře