Léčení včel s Fumigátorem Global 2015

Mnoho včelařů v loňském roce postihlo neštěstí v podobě masivního úhynu včel. Mezi ně se počítám i já. Přišel jsem o 53 včelstev, které prý bylo zapříčiněno ve velké míře roztočem Varroa destructor. Všechny příznaky tomu nasvědčují, i když jsem se s tím moc neztotožnil.

Včely jsem léčil jako každý rok s výjimkou toho, že jsem loni nepoužil Gabon, a to se mi vymstilo. Včelstva byla extrémně silná. Byla včas zakrmena i přeléčena 4x Varidolem (fumigací) a 1x aerosolem. Přesto začala hynout jedno za druhým a já jen likvidoval škody. Nakonec jsem po zimě skončil se 3 včelstvy z 56. A aby toho nebylo málo, tak na jaře odešla ještě další dvě.

Takže letošní sezóna byla bez medu a jen s jediným cílem. Pokusit se co nejvíce včelstev obnovit. Díky obětavému kolegovi se mi podařilo začít zimovat cca 35 včelstev na 11 rámcích. Nevyskakuji si, protože je ještě hodně práce a času přede mnou :(.

Neudělal jsem však loňskou chybu a Gabon opět nasadil. To konečně došlo i lidem v naší organizaci.

Není to však jediný krok, který musíme v léčení udělat. Po Gabonech následuje v říjnu fumigace a následně v zimních měsících aerosol.

Jelikož včelařím i na styrodurových plemenáčích či úlech, tak jsem přemýšlel, jak nejlépe fumigaci provést. Určitě mi dáte zapravdu, že rozebírání včelstev a připínání léčiva na poslední rámek je zdlouhavé a nepohodlné. Jednak se tím opálí většinou celá souš a kouř s léčivem se nedostane do celého včelstva.

Také jsem zkoušel fumigovat zespodu do podmetu, udělal jsem si pomůcku (dát foto), která mi to umožnila. Také to však nebylo ono, vzhledem k tomu, že tam mám mřížky proti hryzcům atd. Musel jsem to otevřít, dát dovnitř a zase vybrat.

 

Problémy tedy byly dva:

1) Manipulace tam a zpět – rozebírání včel, vkládaní léčiva do podmetu, atd.

2) Většinou mi to spálilo i podložku, kterou jsem tam na roztoče měl.

Inspirací pro usnadnění léčení a zvýšení účinnosti mi byli kolegové a systém fumigace aerosolem.

Celé léto jsem přemýšlel a zkoušel, jak tento problém vyřešit. Hledal jsem řešení, které by bylo účinné a jednoduché na přípravu a účinně léčilo. Nakonec se mi po dlouhých kombinacích materiálů a komponentů podařilo udělat fumigační přístroj, který jsem nazval „Fumigátor Global 2015“.

 

Fumigator_3

 

Co to je, a jak to funguje? Čtěte dále a sledujte video.

Princip je vlastně jednoduchý. Je založen na výtlaku vzduchu do úlu. Není potřeba žádný kompresor. Jednoduchý přístroj je napájen pouze jedním monočlánkem.

Do ústí hliníkové trubky vložíte papírek s léčivem a zapálíte. Výfukovou část vložíte do úlu přes očko, či přes vlety a cca po dobu 1-2 min. necháte vhánět vzduch s léčivem do úlu. Díky síle přístroje je vzduch vháněn do všech koutů celého úlu. Díky jednotlivým nástavcům si zvolíte, kde jej chcete použít. Ale je použitelný téměř všude. Jednoduchý, účelný a ušetří vám mnoho času, práce a starostí.

Fumigator_12

Dlouho jsem hledal materiály, které vydrží vyšší zátěž fumigace. U 5 úlů to není problém, ale když jich máte více, tak je potřeba to vyřešit. Já používám 5 přístrojů za sebou a jen je posouvám po včelnici. Jde to udělat i s jedním, ale trvá to o to delší dobu 🙂

Podívejte se na jednoduché video 🙂 (krátké)

Podívejte se na jednoduché video 🙂 (Delší na různých úlech)

 

Práce s Fumigátorem Global 2015  je velmi jednoduchá.
Jelikož jsem našel produkt a řešení, které by mohlo zajímat i ostatní včelaře, rozhodl jsem se dát tento „Fumigátor Global 2015“ do prodeje.
Věřím, že i vy najdete účelnost a úsporu času v tomto přístroji.

Přeji všem, aby jejich včelstva jen sílila a odolávala všem nástrahám a útokům, ať už parazitů z říše zvířecí, tak i ostatních.

Upozornění zájemcům: V této době (podzim 2020) již fumigátor Global 2015 nevyrábím. Výrobu novějšího modelu Global 2020 jsem přesunul do mé firmy Global-apis s.r.o., kde vyrábíme i jiný model fumigátoru a další potřebné věci pro včelaře. Navštivte stránky: www.global-apis.cz

 

Vladimír ŠUBRT
Včelařím, jak nejjednodušeji to jde, abych využil veškerý čas a dělal to efektivně. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře